Gdzie wydać własną książkę?

Początkujący autorzy nie mają łatwo – oprócz szukania inspiracji, miesięcy i lat spędzonych na dopracowywaniu historii oraz walki z brakiem weny, po napisaniu książki muszą oni przejść długą drogę, aby została ona opublikowana. Na szczęście korzystając z kilku rad dotyczących tego procesu łatwiej jest wydać książkę.

Jak wydać własną książkę?

Aby zacząć proces wydania własnej książki należy najpierw upewnić się, że jest ona warta pojawienia się na półkach sklepowych. Oznacza to przede wszystkim oddanie swojego dzieła do sprawdzenia pod względem stylistycznym i gramatycznym osobie znającej się na tym temacie. Może to być znajomy, który zajmuje się tą branżą, przyjaciółka z wykształceniem w zakresie filologii polskiej, czy też jedna z wielu osób ogłaszających się w internecie. Wstępna recenzja ma duże znaczenie, ponieważ to ona determinuje to, czy książka nadaje się już do kolejnego etapu – wysłania jej do wydawnictwa.

Gdzie wydać książkę?

Tak jak zadbanie o poprawność gramatyczną oraz prezentację własnej osoby podczas rozdawania egzemplarzu swojej książki jest ważne, tak i wybór odpowiedniego wydawnictwa ma ogromne znaczenie. W całym naszym kraju wydawnictw jest naprawdę sporo – długa lista zawiera ich kilkadziesiąt tysięcy, a około 2 tysiące z nich aktywnie zajmuje się publikacją książek regularnie. Oznacza to, że rynek jest całkiem spory, a wybór jednego z wydawnictw może sprawiać problemy i doprowadzać do dłuższego zastanawiania się. Jest jednak kilka aspektów, które mogą w tym pomóc.

Podczas wyboru wydawnictwa warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wymagania dotyczące składanych i nadsyłanych tekstów. Wiele wydawnictw preferuje otrzymywanie egzemplarzy w formie elektronicznej i w całości. Rzadko kiedy wymagany jest jedynie fragment książki. Ponadto, zdarza się też tak, że wydawnictwo oczekuje od mniej lub bardziej zaawansowanego pisarza pewnego limitu znaków. Oprócz tego istotną rzeczą jest również wysłanie tekstu do wydawnictwa specjalizującego się w tym samym gatunku powieści, co nasza. Nie powinno się wysyłać książki naukowej do wydawnictwa specjalizującego się w publikowaniu literatury kobiecej, a powieści science-fiction do wydawnictwa publikującego horrory. Warto zatem przed podjęciem ostatecznej decyzji co do wyboru wydawnictwa zwrócić uwagę także na te czynniki, aby nie popełnić błędu i nie musieć powtarzać którejś z czynności dwa razy. Dobrze przygotowany pisarz to osoba, która wypadnie zdecydowanie lepiej w oczach wydawnictwa niż ten, kto nie zapozna się wcześniej z jego pracą.

Jak opublikować książkę?

Odpowiednie przygotowania książki i wybór wydawnictwa to jedno, jednak opublikowanie jej to drugie. Po oddaniu swojego dzieła w ręce ekspertów trzeba liczyć się z tym, że sprawdzenie przez wydawnictwo książki może trwać trochę czasu. Gdy minie tydzień warto jest zadzwonić i zapytać czy egzemplarz przeszedł już wstępną ocenę. Dobrze wtedy zorientować się czy została ona zrecenzowana oraz czy czas oczekiwania jest długi. Po tym następuje decyzja – wydawnictwo przedstawia swoje zdanie na temat książki i przedstawia je autorowi. Wspólnie zostają podjęte decyzje co do umowy, promocji, okładki i wielu innych rzeczy. Publikacja książki może ciągnąć się miesiącami, jednak zapewniamy, że warto.